napitender.hu
+36 20 462 14 10

vagy +36 20 377 63 03

Ügyfélszolgálat: 9:00-17:00-ig
FELHÍVÁS

a felsőoktatási intézménybe felvételt nyert hátrányos helyzetű, elsősorban roma származású hallgatók felsőfokú tanulmányainak sikeres befejezését előmozdító, a lemorzsolódás csökkentéséhez illetve társadalmi szerepvállalásuk megerősítéséhez hozzájáruló projektek megvalósítására
A felhívás címe:
Roma szakkollégiumok támogatása
A felhívás kódszáma: EFOP-3.4.1-15

1. A TERVEZETT FEJLESZTÉSEK HÁTTERE
1.1. A Felhívás indokoltsága és célja

Helyzetleírás
Az oktatás szintjein felfelé haladva a hátrányos helyzetű és különösen a roma tanulók aránya egyre alacsonyabb. A felsőoktatásban a hátrányos helyzetű hallgatók száma és aránya a 2013. évi felsőoktatás-statisztikai adatok szerint elenyésző: a 32.124 felsőoktatási hallgatóból 818 fő (2,5%) hátrányos helyzetű, miközben a hátrányos helyzetű tanulók aránya az általános iskolában már 2008-ban is 33% volt. A felsőfokú végzettséggel rendelkezők aránya az egész országban 18,5%, amíg ez az arány a romák körében nem éri el az 1% -ot.
A program szorosan kapcsolódik a TÁMOP-4.1.1.D-12 „Roma szakkollégiumok támogatása” című konstrukcióhoz, melynek célja a felsőoktatási intézményekbe felvételt nyert hátrányos helyzetű, elsősorban roma származású hallgatók számára olyan komplex hallgatói szolgáltatások kifejlesztése és biztosítása, amelyek hozzájárulnak tanulmányaik sikeres befejezésének előmozdításához, a lemorzsolódás csökkentéséhez, illetve társadalmi szerepvállalásuk megerősítéséhez.

Stratégiai környezet, stratégiai célok:
A jelen felhívás illeszkedik az EU 2020 Stratégiában tett nemzeti vállaláshoz, miszerint 30,3%-ra nő a felsőfokú vagy annak megfelelő végzettséggel rendelkezők aránya a 30-34 éves népességen belül, és 10%-ra csökken a végzettség nélküli iskolaelhagyók száma.
A felhívás illeszkedik továbbá a Magyar Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégia 7.3.3. Hátrányos helyzetű, köztük roma fiatalok közép- és felsőfokú oktatásba való eljutásának és bennmaradásának elősegítése pontjához:
„Mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a hátrányos helyzetű, köztük roma fiatalok eljussanak a közép- és felsőfokú oktatásba. Növelni kell a hátrányos helyzetű, köztük roma gyerekek arányát az érettségit adó képzésekben és a felsőoktatásban, valamint a piacképes szakmát adó, a gazdasági integrációt lehetővé tévő szakképzésben. Az érettségit adó középiskolába történő bejutást minél magasabb arányban kell biztosítani mind az érettségit nem adó szakképzéseket követően, mind pedig közvetlenül az általános iskola után. Az általános iskolából a középiskolába történő átmenethez kapcsolódóan fontos annak biztosítása, hogy a jó eredményű roma tanulók is a képességeiknek megfelelő intézményeket célozzanak meg.
A cél alapvetően az oktatás hátránykompenzáló képességének megerősödésével, befogadóvá válásával (a 7.3.2. pontban megfogalmazott beavatkozások megvalósításával) valósulhat meg.
Emellett szükség van:
A hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű – kiemelten roma – tanulók/hallgatók oktatási sikerességét célzó egyéni támogató, segítségnyújtó programokra, ösztöndíjprogramokra (A pénzbeli támogatások lehetőleg személyes támogató programokhoz kapcsolódjanak és a lehetőségekhez mérten jelenjen meg bennük a teljesítményelvárás.);
Kifejezetten a felsőoktatásba történő továbbtanulást támogató, komplex programokra középiskolások számára;
A kollégiumi férőhelyekhez való hozzáférés további javítására a közép- és felsőoktatásban;
A felsőoktatás szociális támogató rendszerének erősítésére annak érdekében, hogy a felsőoktatásban növekedjen a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű tanulók aránya ”
A felhívás illeszkedik a Kormány és az Országos Roma Önkormányzat között 2011. május 20-án létrejött Keretmegállapodásban foglaltakhoz:
„A felsőoktatásban tanuló roma fiatalok tehetséggondozása, tanulmányi sikerességének biztosítása érdekében a roma szakkollégiumi hálózatot hosszú távon fenn kell tartani.”.
A felhívás illeszkedik továbbá a „Fokozatváltás a felsőoktatásban” című fejlesztési koncepcióban megfogalmazott célokhoz:
„Ösztönözni szükséges a felsőoktatási intézményeket, hogy tehetséggondozási programjuk részeként működtessenek aktív szakkollégiumokat (adott esetben speciális programként roma szakkollégiumot), melyek szakmai programokon és közösségfejlesztő szerepükön túl aktívan bekapcsolódnak a felsőfokú képzésbe és kutatásba.”
A Roma szakkollégiumok támogatása című felhívás az alábbi intézkedés mentén kapcsolódik az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Programhoz (a továbbiakban: EFOP):
3.4 A felsőfokúnak megfelelő szintű oktatás minőségének és hozzáférhetőségének együttes javítása intézkedésen belül a Közvetlen részvételt növelő beavatkozások kategóriába, melynek értelmében:
Elsődleges szerepe van a közösségi főiskolai programoknak, a felsőoktatásba való (többek között előkésztő és gyakorlati képzést összekapcsoló képzéseken keresztüli) bejutást és bennmaradást támogató intézményi hallgatói szolgáltatások fejlesztésének, előkésztő és gyakorlati képzést összekapcsoló tanfolyamok, „nulladik évfolyamok”-nak.

A felhívás fő célja:
A felsőoktatási intézményekbe felvételt nyert hátrányos, halmozottan hátrányos helyzetű, elsősorban roma származású hallgatók számára olyan komplex hallgatói szolgáltatások kifejlesztése, továbbfejlesztése és biztosítása, amelyek hozzájárulnak felsőfokú tanulmányaik sikeres befejezésének előmozdításához, a lemorzsolódás csökkentéséhez, illetve társadalmi szerepvállalásuk és közösségi aktivitásuk megerősítéséhez.

Részcélok:
– A hátrányos helyzetű, elsősorban roma származású hallgatók tanulmányi sikerességének előmozdítása, kutatási tevékenységekbe történő bevonása, társadalmi szerepvállalásának megerősítése.
– Együttműködés keretében a felsőoktatási intézmények hátránykompenzáló szerepének erősítése a felsőfokú végzettséget szerző roma hallgatók számának növelése érdekében.
– A továbbtanulás népszerűsítése a középiskolai hátrányos helyzetű tanulók körében a szakkollégiumok tagjai által.
1.2. A rendelkezésre álló forrás
A Felhívás meghirdetésekor a támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 1,2 milliárd Ft.
A támogatott támogatási kérelmek várható száma: 9-10 db.
Jelen kiírás forrását az Európai Szociális Alap és Magyarország költségvetése társfinanszírozásban biztosítja.
1.3. A támogatás háttere
Az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program 2015. évre szóló fejlesztési keretének megállapításáról szóló 1210/2015. (IV. 10.) Korm. határozat jóváhagyta a Roma szakkollégiumok támogatása című felhívás meghirdetését.
Jelen felhívást az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program keretében az Emberi Erőforrások Minisztériuma (a továbbiakban: Támogató) hirdeti meg.
2. ÜGYFÉLSZOLGÁLATOK ELÉRHETŐSÉGE
Ha további információkra van szüksége, forduljon bizalommal a Széchenyi 2020 ügyfélszolgálathoz a 06 40-638-638 telefonszámon, ahol hétfőtől csütörtökig 8 órától 16 óráig, pénteken 8 órától 14 óráig fogadják hívását.
Kérjük, kövesse figyelemmel a Felhívással kapcsolatos közleményeket a http://www.szechenyi2020.hu oldalon, ahol a Széchenyi 2020 ügyfélszolgálat elektronikus elérhetőségeit is megtalálhatja.
3. A PROJEKTEKKEL KAPCSOLATOS ELVÁRÁSOK
Kérjük, hogy a támogatási kérelem összeállítása során vegye figyelembe, hogy a projekteknek meg kell felelniük különösen a következőknek:
3.1. Támogatható tevékenységek bemutatása

Célcsoport
Közvetlen célcsoport:
– Roma szakkollégiumok hallgatói
– Szakkollégiumok oktatói és a szakkollégiumok tevékenységében közreműködő szakemberek
Közvetett célcsoport:
– Hátrányos helyzetű, elsősorban roma származású középiskolai tanulók
– A programokhoz kapcsolódó oktatók, munkatársak

A Felhívás keretében az alábbi tevékenységek támogathatók és kötelezők, kivéve a III. 5. pontban meghatározott tevékenységeket, melyek választhatóak:

I. PROJEKT ELŐKÉSZÍTÉS
1. Előzetes igényfelmérés, háttérelemzés, beleértve a már megvalósított projektek eredményeinek bemutatását (hallgatók pályakövetése alapján).
2. A helyzetfelmérés megállapításaihoz igazodó szakkollégiumi program kidolgozása.
3. Közbeszerzési eljárások előkészítése.
4. Felvételi eljárások előkészítése.

II. PROJEKT MENEDZSMENT
Részletes előírásokat a projektmenedzsmenttel kapcsolatban lásd a 3.2. A projekt műszaki-szakmai tartalmával és a megvalósítással kapcsolatos elvárások című részben.

III. PROJEKT SZAKMAI MEGVALÓSÍTÁSA
1. Szakkollégiumi szakmai tevékenységek:
– pedagógiai programok felülvizsgálata
– képzési programok elkészítése, felülvizsgálata,
– a szakkollégiumi programok megvalósításában részt vevő munkatársak, szakemberek felkészítése, képzése
– szakkollégium tagjai részére képzések lefolytatása
– a hallgatók képzéséhez kapcsolódó hallgatói kutatási tevékenységek szervezése és megvalósítása
– mentori, tutori rendszer fejlesztése
– középiskolákkal való együttműködések fejlesztése
– középfokú oktatási intézmények – kiemelten a roma és a hátrányos, valamint halmozottan hátrányos helyzetű – tanulói, számára pályaválasztással kapcsolatos tájékoztatás, információk nyújtása
– szakmai együttműködések kialakítása, hálózatosodás, beleértve a roma szakkollégiumokkal való együttműködést
– a szakkollégiumok tevékenységéhez kapcsolódó kiadványok szerkesztése és megjelentetése
– közösségi aktivitás, közösségi programok, rendezvények, szemináriumok, műhelymunka, konferenciák szervezése, megvalósítása
– társadalmi hasznosságú tevékenységek megvalósítása (pl. középiskolai tanulók mentorálása, önkéntes programokban való részvétel)
– tehetséggondozást szolgáló szakmai célú események megvalósítása
– hallgatói tanulás-módszertani és felzárkóztató szolgáltatások fejlesztése
– a szakkollégium tevékenységéhez illeszkedő könyvek, tankönyvek, folyóiratok egyéb kiadványok beszerzése
2. Hallgatók részére biztosított szolgáltatások:
– szakkollégium tématerületeihez illeszkedően egyéni fejlesztési terv meghatározása és megvalósulásának nyomonkövetése, felülvizsgálata
– az egyéni fejlesztésben meghatározottak szerint sikeres diplomaszerzést támogató kompetenciafejlesztés, nyelvi képzések, tehetséggondozást, felzárkózást és közösségi szerepvállalást elősegítő, illetve, munkaerőpiacon való sikeres megjelenést szolgáló szolgáltatások nyújtása
– közösségépítést, identitás erősítését szolgáló programok megvalósítása
– elvárásokhoz kötött hallgatói juttatások, ösztöndíj biztosítása
– mentorálás és tutori szolgáltatások biztosítása
3. Kommunikációs, ismeretterjesztő tevékenységek:
– a szakkollégium tagok által a középiskolai korosztály – a leendő hallgatók illetve szakkollégisták – tájékoztatása a roma szakkollégiumokról és szakmai eredményeikről, népszerűsítő tevékenységek, amelyek elősegíthetik a felsőfokú intézményekbe történő jelentkezést
– felsőoktatási intézményekben a szakkollégium tevékenységének és szakmai eredményeinek disszeminációja
4. Egyéb, a projekt végrehajtását szolgáló tevékenységek:
– könyvvizsgálat
5. Választható tevékenységek:
– együttműködés megfelelő szakismerettel és tapasztalattal rendelkező szervezetekkel
– határon túli szakkollégiumokkal való együttműködés

IV. HORIZONTÁLIS KÖVETELMÉNYEK
A tevékenységeket részletesen lásd a 3.2. A projekt műszaki-szakmai tartalmával és a megvalósítással kapcsolatos elvárások című részben.

V. TÁJÉKOZTATÁS, NYILVÁNOSSÁG
A tájékoztatásra és nyilvánosságra vonatkozó kötelezettségeket az ÁUF 10. fejezete tartalmazza.
4. A TÁMOGATÁSI KÉRELMEK BENYÚJTÁSÁNAK FELTÉTELEI
Amennyiben jelentkezni kíván a Felhívásra, kérjük a következő információkat vegye figyelembe.
4.1 Támogatást igénylők köre
– az Oktatási Hivatal által bejegyzett szakkollégiumok esetén a kollégiumi formában működő roma szakkollégiumot működtető, a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 1. számú mellékletében felsorolt államilag elismert felsőoktatási intézmények,
– a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 54. § szerinti szakkollégiumi tevékenységet folytató vagy szakkollégiumonként működő diákotthonok és azok fenntartói.
Jelen felhívás keretében a támogatási kérelem benyújtására konzorciumi formában is van lehetőség. A konzorcium tagjai lehetnek a roma szakkollégiumok szakmai munkájában részt vevő felsőoktatási intézmények.
Támogatási kérelem azon – a 24/2013. (II.5) Korm. rendelet rendelkezése alapján szakkollégiumként regisztrált – roma szakkollégiumok esetében nyújtható be, amelyek alapításának időpontja legalább két évvel korábbi, mint jelen felhívás közzétételének időpontja. Nem feltétele a két évvel korábbi alapítás ténye a támogatási kérelemnek, ha
– a fenntartó – avagy egyházi jogi személyek esetében az adott bevett egyház bármely belső egyházi jogi személye – a jelen felhívás közzétételének időpontjában már legalább két éve működtetett roma szakkollégium mellett újabb szakkollégiumot akar létrehozni, vagy
– a fenntartó – új roma szakkollégium megalapítása és fenntartása céljából előterjesztett támogatási kérelem esetén – közvetlenül vagy törvényes képviselője útján részt vett olyan roma szakkollégium alapításában, amely már jelen felhívás közzétételének időpontjában legalább két éve működik.
A diákotthon csak abban az esetben nyújthat be támogatási kérelmet, ha önállóan működő és gazdálkodó szervezet. Amennyiben a diákotthon nem önállóan működő intézmény, akkor kizárólag a fenntartó nyújthatja be a támogatási igényt.
4.2 Támogatásban nem részesíthetők köre
Lásd az ÁÚF c. dokumentumban található 2. fejezet Kizáró okok listája c. részben.
4.3 A támogatási kérelem benyújtásának határideje és módja
a) Jelen felhívás keretében a 272/2014. (XI. 5.) Korm. rendelet 47. § (2) bekezdése alapján a támogatási kérelmek benyújtására a felhívás közzétételét követő 24 hónapig van lehetőség. Ezen időszak alatt a támogatási kérelmek értékelése az alábbiakban meghatározott időközönként, szakaszos elbírálással történik:
Az első szakaszban a támogatási kérelmek benyújtására 2015. november 22-től 2015. december 31-ig van lehetőség.
A második szakaszban a támogatási kérelmek benyújtására 2016. június 1-jétől 2016. július 30-ig van lehetőség.
b) A támogatási kérelem benyújtásának módja: Online benyújtás elektronikus kitöltőprogramon keresztül.
Felhívjuk a figyelmet, hogy a kitöltő programban véglegesített támogatási kérelemhez a Felhívás 6. pontjában leírt módon kell csatolni a kérelem elektronikus benyújtását hitelesítő, cégszerűen aláírt nyilatkozatot is. A nyilatkozat papír alapú példányát – ha azt nem minősített elektronikus aláírással4 látták el – postai úton is be kell nyújtani az elektronikus benyújtást követően minél hamarabb, de legkésőbb az elektronikus benyújtást követő 3 napon belül zárt csomagolásban, postai ajánlott küldeményként vagy expressz postai szolgáltatás5/futárposta-szolgáltatás6 (garantált kézbesítési idejű belföldi postai szolgáltatás) igénybevételével a következő címre:
Emberi Erőforrások Minisztériuma
EU Fejlesztések Végrehajtásáért Felelős Helyettes Államtitkárság
1374 Budapest, Pf. 613.
Kérjük, hogy a küldeményen jól láthatóan tüntesse fel a Felhívás kódszámát, a támogatást igénylő nevét és címét.
5. A FINANSZÍROZÁSSAL KAPCSOLATOS INFORMÁCIÓK
Kérjük a projekt előkészítése során vegye figyelembe, hogy a támogatást a projekt megvalósítása során csak akkor tudja majd igénybe venni, ha megfelel a következő szabályoknak.
5.1 A támogatás formája
Jelen Felhívás keretében nyújtott támogatás vissza nem térítendő támogatásnak minősül.
5.2 A projekt javaslat maximális elszámolható összköltsége
Jelen Felhívás keretében a projekt elszámolható összköltsége legfeljebb 130 millió Ft lehet.
5.3 A támogatás mértéke, összege
a) Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege: minimum 60 millió Ft, maximum 130 millió Ft.
b) A támogatás maximális mértéke az összes elszámolható költség 100%-a.
5.4 Előleg igénylése
Jelen felhívás keretében támogatott projektek esetében az utófinanszírozású tevékenységekre igénybe vehető maximális előleg mértéke a megítélt támogatás 25 %-a. civil szervezet, egyházi jogi személy kedvezményezett esetén 50 %-a lehet.
Az előleg igénylésének feltételei:
– a kedvezményezett rendelkezik hatályos támogatási szerződéssel,
– ha a kedvezményezett biztosítékadásra kötelezett, a kedvezményezett legkésőbb az előlegigénylési kérelem benyújtásakor igazolja az előleggel megegyező összegű biztosíték(ok) rendelkezésre állását,
– az előlegigénylési dokumentáció tartalmi és formai szempontból megfelelő,
– a kedvezményezett még nem nyújtott be záró kifizetési igénylést.
Az előleget igényelni a záró kifizetési igénylés benyújtásáig bármikor lehet. Támogatási előleg kizárólag utófinanszírozású tevékenység vonatkozásában igényelhető.
Tartalék terhére előleg a tartalékátcsoportosítást követően igényelhető.
A támogatási előleggel legkésőbb a záró kifizetési igénylésben el kell számolni.

Kérjen ajánlatot vagy további információt

Hívás