Az Erasmus+ mobilitási projektek célja a pályázó intézményben dolgozók szakmai fejlődésének támogatása az oktatás minőségének fejlesztése és megújítása érdekében.
Mobilitási projektek/Közoktatási intézmények munkatársainak mobilitása
1. A pályázattípus célja
A közoktatási intézmények munkatársainak mobilitása pályázattípus célja a pályázó intézményben dolgozók szakmai fejlődésének támogatása az oktatás minőségének fejlesztése és megújítása érdekében.
2. A pályázásra jogosultak köre
- Oktatási tevékenység esetén küldő és fogadó intézmény lehet: óvoda, általános iskola, gimnázium, szakközépiskola, szakiskola, kollégium, alapfokú/középfokú művészeti iskola
- Továbbképzés esetén
- küldő intézmény lehet: óvoda, általános iskola, gimnázium, szakközépiskola, szakiskola, kollégium, alapfokú/középfokú művészeti iskola
- fogadó intézmény: kurzusszervező vagy egyéb köz- magánintézmény, mely aktív a munkaerőpiacon, az oktatás, képzés és ifjúság területén.
Figyelem! Küldő intézmény minden esetben óvoda, általános iskola, gimnázium, szakközépiskola, szakiskola, kollégium, alapfokú/középfokú művészeti iskola lehet!
A programban 2016-tól önálló ügyvitellel rendelkező, oktatási képzési tevékenységet folytató feladatellátási helyek önállóan pályázhatnak.
- Nemzeti konzorcium is lehet pályázó: 1 oktatási hatóság és legalább két iskola (ugyanabból az országból)
- Konzorcium vezetője lehet: települési önkormányzat, KLIK, Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal, egyházi és magánfenntartók, országos és helyi nemzetiségi önkormányzat, pedagógiai szakszolgálatok, pedagógiai-szakmai szolgáltató intézet, Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet, Oktatási Hivatal, tagintézménnyel rendelkező iskola/óvoda, többcélú intézmény.
- Fontos, hogy a konzorciumban részt vevő iskolák és a konzorcium vezetője között valamiféle szervezeti kapcsolat legyen.
A résztvevők köre: bármely, a küldő közoktatási intézményben dolgozó munkatárs (pl. intézményvezető, tanár, nemzetközi mobilitási referens, adminisztratív és tanácsadói munkakörben dolgozók, stb.)
3. Támogatható tevékenységek
- Oktatási tevékenység keretében közoktatási intézmények munkatársai egy külföldi partneriskolában taníthatnak
- Munkatársak képzése keretében támogatja a pályázattípus tanárok, iskolai vezetők vagy a közoktatási intézmény egyéb munkatársainak szakmai fejlődését:
- szervezett külföldi kurzuson vagy továbbképzésen való részvétel;
- job shadowing tevékenység/hospitálás külföldön egy partner iskolában, vagy egyéb olyan releváns szervezetnél, amely a közoktatás területén működik.
A projekt futamideje: 1-től 2 évig
A tevékenység időtartama 2 nap – 2 hónap, amelybe az utazással töltött idő nem számít bele
4. A programban részt vevő országok
Az alábbi országok vesznek részt az Erasmus+ programban:
Az Európai Unió tagállamai* (Ausztria, Belgium, Bulgária, Ciprus, Csehország, Dánia, Egyesült Királyság, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Írország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Luxembourg, Magyarország, Málta, Németország, Olaszország, Portugália, Románia, Spanyolország, Szlovákia, Szlovénia, Svédország)
Nem EU tagállamként a programban szintén részt vesz: Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság, Izland, Liechtenstein, Norvégia, Törökország
5. Pályázati feltételek
- A pályázó intézménynek előzetesen regisztrálnia kell Európai Bizottság Unique Registration Facility (URF) portálján
- A mobilitási tevékenységet mindenképpen külföldön, valamelyik partnerországban kell megvalósítani.
- Egy intézmény vagy egy nemzeti konzorcium egy pályázati körben csak egyszer pályázhat. Azonban egy konzorcium vezetője koordinálhat több konzorciumot is, amelyek ugyanabban a pályázati körben pályáznak.
6. A támogatás mértéke
A támogatás a következő költségtípusokból tevődik össze:
- Utazási támogatás: utazási távolság alapján résztvevőnként számolva
- Megélhetési költség: a kiutazás időtartama alapján résztvevőnként számolva
- Szervezési támogatás: 100 főig: 350 EUR/résztvevő + 100 fő fölött 200 EUR/további résztvevők
- Kurzusdíj: 70 EUR/nap, maximum 700 euró
- Támogatás speciális igények esetén: fogyatékkal élő résztvevők esetében a tényleges költség alapján számolva
7. A pályázás menete
A pályázat menetéről részletes tájékoztató az Erasmus+ útmutatóban (Programme Guide Part C), valamint az Európai Unió költségvetési előírásai IV. cím fejezetében érhető el.
Felhívjuk figyelmét, hogy az Erasmus+ keretében egyének közvetlenül nem nyújthatnak be pályázatot; csak intézmények pályázhatnak.
A pályázás folyamatának legfontosabb lépései:
- Előzetes regisztráció az Európai Bizottság Unique Registration Facility (URF) portálján
- Részvételi kritériumok ellenőrzése
- E-űrlap kitöltése és online benyújtása
8. Pályázati határidő
2016. február 2. kedd, brüsszeli idő szerinti déli 12 óra.
A projekt kezdete 2016. június 1-től lehetséges.